„Разговорите траеја долго, разговаравме за многу работи, односно за престојниот референдум и формирањето на ДИК“, рече премиерот Зоран Заев по денешната лидерска средба. „Компромиси за стратешките цели нема, амнестија нема. Ќе продолжиме со разговорите“, рече Заев.

Нова средба се очекува да има в недела вечер или в понеделник.

„Ќе дадеме шанса на дијалогот и дебатата се додека тоа е возможно. Очекувам на лидерската средба да се договори имплеметацијата на ДИК. Има прашања кои лесно се договораат со опозицијата и прашања кои многу тешко се договараат“, рече Заев.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO