Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ изјави дека поканата за Македонија да почне пристапни преговори со НАТО е важна одлука и за Подгорица.

„Се радувам што Северна Македонија ќе стане нова членка на НАТО“, рече тој, додавајќи дека со приемот на нови членки во Алијансата се зајакнува стабилноста на Западен Балкан, туку и на Европа и на НАТО просторот. На Самитот се донесени важни одлуки за зајакнување на политиката на одбрана и превенција, борбата против тероризмот и најави воспоставување на тренинг мисија во Ирак.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO