Хрватската фудбалска репрезентација, првпат во својата историја оди во финале на Мундијалот. Со гол на Марио Манџукиќ во четвртата минута од второто судиско продолжение, на стадионот „Лужњики” во Москва, Хрватска со 2-1 ја победи Англија и со Франција ќе се бори за тронот на овој Мундијал.

После регуларните 90. минути резултатот беше 1:1, но дојде до историскиот триумф.

ПРОМО ВИДЕО: СМИЛЕВО 2018
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO