Американскиот претседател Доналд Трамп може да земе решение за излегување на САД од НАТО без поддршка од американскиот конгрес, но не смета дека тоа е неопходно, изјави тој на прес-конференцијата во Брисел.

„Мислам дека веројатно можам да го направам тоа. Но, тоа не е нужно“, рече Трамп, одговарајќи на прашање, дали се заканувал тој на неговите сојузници во НАТО досега со повлекување на САД од Алијансата и може ли да ја донесе оваа одлука без поддршка од Конгресот.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO