Американскиот претседател Доналд Трамп ја интензивира битката со Кина предложувајќи царини од 10 насто за кинески производи во вредност од 200 милијради долари.

Ова е одговор на претходниот чекор на Пекинг кој по првата рунда американски царини од 25 насто најави царини и за американските производи. Трамп ќе реши дали да ги воведе новите царини откако надлежните ќе го испитаат списокот на производи. Овој процес може да трае и до два месеца.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO