Словачка денеска најави дека ќе купи 14 борбени авиони Ф-16 од САД, со кои ќе ги замени руските летала Миг-29. Најавата на словачкото министерство за одбрана доаѓа за време на самитот на НАТО во Брисел, каде американскиот претседател Доналд Трамп директно побара од сојузничките држави да ги зголемат одбранбените расходи до најмалку два проценти од нивниот бруто домашен производ.

Словачка имала понуда за борбени авиони и од Шведска, но се решила за американските, изјави министерот за одбрана Петер Гајдош.

ПРОМО ВИДЕО: СМИЛЕВО 2018
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO