Англиска анкета рангира 200 земји според брзината на интернет конекцијата.
Рангирањето го направија експерти од веб-страницата cable.co.uk, која спроведе над 160 милиони тестови во 200 земји.

За да се одреди брзината на мрежата, се мери колку време може да се преземат 5 GB, што е еквивалентно на еден филм во HD резолуција.

Сингапур има значително водство, тоа трае само 11 минути и 18 секунди, што е еквивалентно на 60,39 Mbps.

Швеѓаните, кои се на второ место, ќе можат да го гледаат истиот филм за 14 минути и 50 секунди. преземени од интернет со точно 46 Mbps.

Првите пет се надополнети од Данска, Норвешка и Романија.

Бугарија е на престижното 31 место со просечна брзина од 20,20 Mbps. Бугарските киномани ќе можат да уживаат во 5 GB HD видео по 33 минути и 48 секунди.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO