Велика Британија ќе ја зголеми помошта за Западен Балкан за 95% на 80 милиони фунти, објави британската влада во изјава.

Денес е главниот ден од работата на форумот за Западен Балкан во Лондон, на кој ќе присуствуваат владини и државни глави од регионот, а исто така европски лидери, меѓу кои германската канцеларка Ангела Меркел и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

„Премиерот Тереза ​​Меј најави пакет мерки, кои имаат за цел да го помогнат напредувањето на Западен Балкан за сметка на подобрување на колективната безбедност и зголемувањето на економската стабилност во регионот“, се вели во пораката.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO