Кинескиот премиер Ли Киџијанг в сабота во Софија ќе се сретне со лидерите на земјите од источна Европа каде што ќе бидат разгледани ветувањата на Пекинг за големи инфрастуктурни договори во регионот.

Над 250 кинески компании и 700 бизнисмени од централна и источна Европа се очекува да учествуваат на специјалниот економски форум кој ќе одржи на маргините на самитот. До ова доаѓа на две недели пред годишниот самит во Пекинг Кина и Европската унија која пак на собирот во Софија гледа како на обид на Кина да ја подели Европската унија.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO