Состојбата на 25-те најбогати семејства во светот надминува 1 трилион долари. За тоа сведочи рејтингот на најголемите бизнис династии, публикуван од Блумберг.

На врвот на листата, како и во претходните години, со вкупно богатство од 151 милијарди долари, е американската фамилија Волтон, сопственици на најголемата мрежа на супермаркети во светот – „Walmart“. Второ место со богатство од 98,70 милијарди во рангирањето го заземаат браќата Дејвид и Чарлс Кох, сопственици на „Koch Industries“ – кои раководат со тековните индустрии за рафинирање и хемиската индустрија. На трето место – семејство Марс, сопственици на „Mars Corporation“, производител на истоимените чоколадни блокови, а нивното богатство се проценува на 89,7 милијарди долари.

Четврто место на листата на „Блумберг“ го заземаат трите белгиски фамилии: Ван Дам, Спулберх и Де Мевиус кои заедно поседуваат голем удел акции од меѓународната корпорација пиварници „Anheuser-Busch INBEV“. Нивното богатство од агенцијата се проценува на 54,1 милијарди долари. На петто место е француската фамилија Дума, која ја поседува познатата модна куќа „Hermes“. Нивното богатство изнесува 49,2 милијарди.

Таа е следена од браќата Алан и Жерар Вертејмер (шесто место, Франција, модната куќа „Chanel“, 45,6 милијарди) семејство Амбани (седми, Индија, индустриска компанија „Reliance Industries“, 43,4 милијарди), Квант (8 место, Германија, „BMW“ концерн 42,7 милијарди), Каргил-Макмилан (9-то место, американската трговска корпорација „Cargill“, 42,3 милијарди), Берингер фон Баумбах (10-то место, Германија, фармацевтски концерн „Boehringer Ingelheim“, 42,2 милијарди евра).

Останатите 15 позиции на листата се фамилии од земји и територии, како САД, Канада, Германија, Франција, Велика Британија, Швајцарија, Хонг Конг, Јужна Кореја, Италија. Во листата на 25-те најбогати династии на бизнисмени во светот нема ниту едно семејство од Русија и Кина. „Блумберг“ наведува дека во кинеската историја на приватниот бизнис има премалку време за големи богатства, кои доведуваат до формирање на бизнис династии.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO