Педесетина програмски содржини ќе има на фестивалот „Скопско лето 2018“ кој традиционално ќе се одржува од 21 јуни до 31 јули. Ќе биде отворен в четврток, на Светскиот ден на музиката, со концерт на музичари од Израел во Македонската филхармонија.

Во пресрет на официјалното отворање, пак, утревечер во НЛБ Галерија ќе биде отворена изложба на Владимир Темков „Потрага по смислата на ликовноста во соочувањето со убавината на природата“.

Организатор на „Скопско лето“ е Дирекцијата за култура и уметност-Скопје (ДКУС), а и оваа година фестивалот е поддржан од Град Скопје, Министерството за култура и од странски културни центри и амбасади.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO