Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, изрази уверување дека Советот на ЕУ овој месец ќе постави датум за почеток на преговорите за пристапување на Македонија.

Во одговор на прашање во интервју за МИА дали го прифаќа договорот меѓу Грција и Македонија како личен успех, Хан одговори: „Знаете како е во политиката, не можете да очекувате во вашиот период на одговорност да се решат големи спорови, а тоа дефинитивно е голем спор . Ако се вратам на ситуацијата во земјата во 2015 година и оној што е сега, гледам како со текот на времето има промени на подобро „.

Еврокомесарот очекува дека ако сето постигнато во процесот на преговорите, биде потпишано и договорено, тоа ќе влијае на заклучокот на Советот на ЕУ, а и по препораката за почеток на преговори ќе почне подготовката за началото им.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO