Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, изрази уверување дека Советот на ЕУ овој месец ќе постави датум за почеток на преговорите за пристапување на Македонија.

Во одговор на прашање во интервју за МИА дали го прифаќа договорот меѓу Грција и Македонија како личен успех, Хан одговори: „Знаете како е во политиката, не можете да очекувате во вашиот период на одговорност да се решат големи спорови, а тоа дефинитивно е голем спор . Ако се вратам на ситуацијата во земјата во 2015 година и оној што е сега, гледам како со текот на времето има промени на подобро „.

Еврокомесарот очекува дека ако сето постигнато во процесот на преговорите, биде потпишано и договорено, тоа ќе влијае на заклучокот на Советот на ЕУ, а и по препораката за почеток на преговори ќе почне подготовката за началото им.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO