Рускиот опозициски политичар и антикорупциски активист Алексеј Навални денеска е ослободен од затвор откако отслужи 30 дена за организирање протести против претседателот Владимир Путин.

Московскиот окружен суд на 15 мај го прогласи Навални за виновен за кршење на прописите за организирање јавни собири и го осуди на 30 дена затвор. Судот подоцна го прогласи за виновен и за тоа дека одбил да ги почитува полициските наредби.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO