Во договорот кој ќе го потпишат македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас, договорено име за „ерга омнес“ ќе биде Република Северна Македонија.

Јазикот ќе биде македонски со фуснота дека е дел од словенската група на јазици, а придавката „македонски“ ќе се користи и во графата за државјанство, каде што ќе пишува: „македонско / државјанин на Република Северна Македонија“, кое експлицитно вели дека граѓаните на оваа држава не се поврзани со античката грчка цивилизација.

Прочитајте го договорот ТУКА.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO