Во договорот кој ќе го потпишат македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас, договорено име за „ерга омнес“ ќе биде Република Северна Македонија.

Јазикот ќе биде македонски со фуснота дека е дел од словенската група на јазици, а придавката „македонски“ ќе се користи и во графата за државјанство, каде што ќе пишува: „македонско / државјанин на Република Северна Македонија“, кое експлицитно вели дека граѓаните на оваа држава не се поврзани со античката грчка цивилизација.

Прочитајте го договорот ТУКА.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO