Договорот меѓу Атина и Скопје ќе биде потпишан во сабота, најави лидерот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети во вечерашното интервју за приштинската телевизија Т7.

Договорот ќе го потпишат премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во присуство на највисоки претставници на Европската унија, рече Ахмети, не прецизирајќи каде ќе се случи потпишувањето.

Лидерот на албанската партија која е на власт во македонската Влада рече дека во процесот на преговорите меѓу Скопје и Атина имало неколку опции за името на државата, но дека „Република Северна Македонија“ е конечната која е договорена меѓу двете влади и која ја прифати и албанскиот фактор во земјата.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO