При вака тежок процес, реакциите од македонската и грчката опозиција се разбирливи. Не очекував согласност, мислев уште ќе се влече прашањето. Тоа се многу сложени процеси, мислам дека ова е уникатен случај, не се случило во историјата на ОН некој ваков случај, вели првиот претседател на Собранието, Стојан Андов во гостувањето во Студио 1 на 1тв.

Тој смета дека треба да се очекува реакција од грчкиот парламент, односно дали таму ќе помине овој договор бидејќи со ова се покажува дека Македонија не е само грчка, туку постои и Република Македонија.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO