Република Северна Македонија е името, за кое се договорија двајцата премиери, а договорот меѓу двете земји, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе го потпишат викендов најверојатно в сабота во Преспа, на грчка територија, соопштија грчките медиуми.

Сепак, сè ќе стане појасно по денешниот телефонски разговор помеѓу двата премиери, што грчките медиуми го коментираат како исклучително важен.

Медиумите напишаа: „Денес скопскиот проблем е завршен“, „Северна Македонија е договореното име“.

Според дописникот на МИА во Атина, откако ќе биде договореен конечниот договор, грчкиот премиер се очекува да го информира прво претседателот на земјата, а потоа и лидерите на политичките партии.

Во однос на потпишувањето на договорот, поради преполнетата програма на двајцата премиери и пратениците во наредните денови, медиумите во Грција коментираат дека за време на викендот, најверојатно во саботата, би можело Зоран Заев и Алексис Ципрас да се состанат во Преспа, на територијата на Грција и да го официјализираат она што тие денес ќе го договорат по телефон.

Македонскиот и грчкиот премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска ќе имаат нов телефонски разговор. Ова ќе биде втор во последните 24 часа, откако двајцата лидери зборуваа еден час вчера.

Двајцата премиери вчера ги прецизираа последните детали од Договорот за решавање на спорот за името на Република Македонија, кој се води речиси 30 години меѓу властите во Скопје и Атина. Од кабинетите на двајцата премиери, нагласија дека „разговорот поминал во пријателска атмосфера“.

„Нашата конечна цел е да добиеме фер Договор заснован на факти, кои ќе не наредат до сите прозападни земји, каде ќе го зајакнеме нашиот идентитет, економија и перспектива. Најверојатно мојот оптимизам ќе се круниса со успех. Но, конечно значи кога конечно ќе се реши се.  „Се надевам дека тоа ќе биде утре / денес бел. ред / „, изјави Заев минатата ноќ во опсежно интервју за телевизијата Телма.

Тој повтори дека последниот збор за договорот ќе го имаат граѓаните на земјата. „Кон крајот на септември или почетокот на месец октомври ќе има референдум за името. Сите процеси во однос на овој договор треба да завршат кон крајот на годината“, појасни македонскиот лидер.

„Сето ова ни е неопходно. Ние градиме граѓанско, мултиетничко општество. Македонија треба да има перспектива со својот нотаријален акт, како и секоја нормална држава, да има перспектива за НАТО и ЕУ. Ова ќе ги стимулира реформите и подобрувањето на животниот стандард. Не сакам и да помислам што ќе се случи, ако тоа не успее. Ние сме должни да гледаме напред. Убеден сум дека нема да ја пропуштиме оваа шанса за граѓаните на Македонија „, истакна Зоран Заев пред“ Телма „.

Денес направивме одлучувачки чекор и утре (денес бел. ред.), двајцата премиери ќе разговараат повторно и така ќе завршат преговорите. Тоа не се преговори кои одат по права линија. Станува збор за маратон.

Ова го изјави грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас пред локалната телевизија „Контра“ по повод телефонскиот разговор меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас. „Откако ќе дојде до ратификација на Договорот, што се надеваме дека ќе стане и од нивниот парламент, ние со големо задоволство ќе кажеме“ OK „за да може тие да тргнат по својот европскиот пат. Се надевам утре / денес, бел. ред . / да завршиме. Ние треба да им помогнеме на овие земји / Македонија и Албанија / и да ги поддржиме на нивниот европски пат.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO