Германската канцеларка Ангела Меркел се бори да ја отстрани првото големо несовпаѓање во нејзината тешка коалиција откако се вратија споровите околу мигрантите. Ова е во контекст на преговорите за поширокиот договор за миграција на ЕУ.

Несогласувањата во нејзиниот конзервативен блок експлодираа кога министерот за внатрешни работи, Хорст Сихофер од баварските сојузници на Христијанската социјална унија (ХСС), набрзина ги пренасочи плановите за претставување на „мастер план“ за имиграцијата.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO