Вечерва во преполниот Македонскиот народен театар во Скопје се одржа премиерата на „Железниот светилник“.

На премиерата присуствуваа артисти, културни дејци, дипломати и јавни личности.

Од утре, претставата ќе се игра и во други градови во Македонија, меѓу кои и Охрид и Струмица.

Димитар Талев се смета за врв во бугарската литература и еден од најпопуларните и најчитаните писатели во Бугарија. Оние што го читаат знаат дека тежината на неговите дела не се мери со зборовите што ги пишува, туку со емоциите кои тој талентирано ги поставува меѓу редовите. Откривајќи ја неговата душа, пренесувајќи ја целата негова креативна енергија, Талев остава зад себе си творби од неизмерлива величина и трајност. Неговото трпеливо истражување за и опишувањето на настаните создаваат бурни раскази на едно време и едни судбини кои тој успешно ги оживува, кои пулсираат и затоплуваат и денес.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO