Ако Ципрас го информира Мицотакис за договорот за името, тогаш лидерот на опозициската „Нова демократија“ ќе побара ислушување во парламентот, пред да се потпише договорот, изјави одговорниот за надворешна политика во главната грчка опозициска партија, Јоргос Кумуцакос во предавање на државната телевизија „ЕРТ“.

Кумуцакос рече дека пред Преспа и пред какво и да било решение или договор, е потребно да се информираат и парламентот, и граѓаните. Тој го смета тоа поради фактот што самото потпишување ја обврзува земјата, а Ципрас нема мнозинство и единство во неговата влада. Познато е дека коалициски партнер Панос Каменос е против име со терминот „Македонија“.

„Ципрас не е политички легитимен да ја задолжи земјата. Сакаме итна дебата во парламентот за да може грчкиот народ да разбере, пред да се обврзе, што содржи договорот „, рече Кумуцакос и додаде дека нивното барање“ ќе се потврди на  најофицијален начин, ако Ципрас се појави пред Мицотакис. “

Конечно Кумуцакос додаде дека грчкиот народ треба да се информира за договорот – што содржи тоа и што Грција добива или губи.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO