Поранешниот светски шампион во бокс во тешка категорија Тајсон Фјури се врати успешно на рингот по 2,5-годишна пауза. Британецот го победи албанецот Сефер Сефери со технички нокаут во четвртата рунда во борбата во Манчестер.

Од самиот почеток на средбата 29-годишниот Фјури имаше надмоќ над противникот, што растеше постојано и Сефери беше принуден да се откаже уште во четвртата од предвидените 10 рунди.

Во ноември 2015 година Тајсон поднесе сензација во светот на боксот, победувајќи го Украинецот Владимир Кличко со едногласна судиска одлука и ја освои титулата светски шампион во верзиите на Меѓународната боксерска федерација (IBF), Светската боксерска асоцијација (WBA) и Светската боксерска организација (WBO). Подоцна, тој го изгуби појасот на ИБФ поради одбивањето да се одржи задолжителна одбрана. Во текот на летото на 2016 година Фјури беше обвинет за употреба на кокаин и во октомври истата година ја загуби лиценцата. Минатата година Британецот објави дека ја завршува кариерата, но потоа ја смени одлуката, а во април оваа година, тој повторно лиценца. Во списокот тој веќе има 26 победи (19 со нокаут) и ниту еден пораз. 39-годишниот Сефери го претрпе вториот пораз, а победите му остануваат 23 (21 со нокаут).

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO