Кинеските производители долго време беа ограничени во своите огромни локални пазари, но тоа брзо се менува со растечкиот број на западноевропски корисници, кои избираат релативно скап, но сеуште елегантен кинески апарат.

Кинеските телефони high-end обично се речиси половина поевтини од оние направени во САД и Јужна Кореја, како голем дел од програмерите се колнат во квалитетот на уредите. Тие се елегантни, функционални и здрави, како и сите други модели.

Агресивната експанзија во Западна Европа, главно во Шпанија, Италија и Франција во моментот на кинеските компании OnePlus и Xiaomi, доаѓа поради ниската цена на уредите околу 850 евра.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO