На Меѓународниот аеродром Скопје денеска напладне ќе пристигне првиот авион на полската авиокомпанија LOT Polish Airlines која воведе диртектни летови од Варшава за Скопје.

Според организаторот ТАВ Македонија на пречекот на авионот на LOT, предвидено е присуство и обраќања на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, генералниот директор на ТАВ Македонија Алпер Ерсој и комерцијалениот директор на LOT, Михал Фијол.

Летовите на оваа линија ќе се реализираат шестпати неделно, освен во недела. Секој понеделник, среда и петок се предвидени полетувања од аеродромот „Шопен“ во Варшава во 10.35 часот, а пристигнување во Македонија во 12.40 часот. Патниците на летот од Скопје за Варшава ќе заминуваат во 13.20 часот. Секој вторник, четврток и сабота летот од Варшава е закажан за во 14.25 часот, а да слета во Скопје во 16.30 часот. Поаѓањето од Скопје е планирано да биде во 17.10 часот, додека пристигнувањето во Варшава е во 19.15 часот.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO