Република Македонија и Грција го подобруваат своето пријателство. Со премиерот Алексис Ципрас, веруваме дека можеме да најдеме решение кое ќе го заштити достоинството на граѓаните во двете земји.

Ова го напиша македонскиот премиер Зоран Заев по средбата во Софија со својот грчки колега.

„Очекуваме датум за почеток на преговорите, со што ќе се спречи заостанувањето во реформите, нема да дозволи зголемување на национализам и нема да ја стимулира интервенцијата на трети страни во регионот“, напиша Заев во својот профил на Твитер.

ТАТКОВИНА потсетува дека ова е втора средба помеѓу двајцата премиери од почетокот на оваа година. Првата беше во Давос во јануари

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO