Лидерите на европските земји и на земјите од Западен Балкан пристигнуваат во зградата на НДК во Софија за учество во најголемиот настан во рамките на Бугарското претседателство на Советот на ЕУ и на неговиот главен приоритет – европска перспектива и поврзување на Западен Балкан, пренесува репортер на БГНЕС.

Премиерот Бојко Борисов е домаќин на Самитот на лидерите на ЕУ и земјите од Западен Балкан.

Основна тема на средбата ќе биде поврзаноста – во однос на транспортот, енергијата, дигиталната инфраструктура, образованието итн. Целта е да се подобрат односите меѓу Западен Балкан и ЕУ, како и меѓу земјите од регионот.

Сите европски земји сакаат Западен Балкан прво да ги реши своите проблеми и да покаже дека тие можат да постигнат компромис. Како се донесуваат решенијата во ЕУ – само врз основа на компромиси, коментира пред почетокот на средбата вицепремиерот и министер за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева. Таа потсети дека има уште над 12 отворени гранични прашања во регионот.

На денешниот средба, Западен Балкан – ЕУ ќе се потврди европската перспектива како незаобиколива, а дневниот ред во Софија ќе го поддржи побрзиот процес на интеграција. Захариева изрази надеж дека средбата во Софија ќе се споменува и по години – по начинот на кој тоа се правело за форумот во Солун од 2003 година Таа сепак не се ангажираше со прогнози колку ќе се новите членки на ЕУ по уште 15 години .

За Балканот е важно да се дел од Европа, но и за Европа е важно Балканот да се дел од Европа. Граѓаните на полуостровот мора да сфатат дека инвестициите од Европа се 74%, а оние од другите земји и Русија – само 3-4%, рече министерот за бугарско претседателство на Советот на ЕУ Лилјана Павлова.

Ова не е форум за проширувањето, а самит со тема за европската перспектива и поврзување. Ова е важно разграничување, бидејќи не може да си дозволиме да даваме лажни очекувања дека ќе утврдиме точен датум за пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Буквално пред една година ова прашање не беше на дневен ред, објасни Павлова. Според неа, целта е да се потпише политичка декларација дека европската перспектива на Западен Балкан е долгорочен приоритет. Проектите за поврзување исто така ќе бидат имплементирани – транспортно, енергетско, дигитално, економско и други.

Она што денес ќе биде прифатено како декларација нема да биде само документ на надеж и љубов. Ќе има многу јасни цели и рокови што треба да ги постигнат земјите од Западен Балкан, но и од ЕУ. Европската унија исто така треба да ја преземе одговорноста и да ги оценува реално, а не селективно, случувањата во земјите од регионот. Им земји кои реално залужуваат да бидат вклучени во процесот на пристапување во ЕУ, коментираше пред средбата ЕУ-Западен Балкан новинарот и сопственик на новинската агенција БГНЕС Љубчо Нешков.

Судбината на земјите од Западен Балкан е во рацете на нивните политичари. Во моментов таква политичка волја за членство во ЕУ е видлива само на запад од нас – Македонија е категорична со јасна визија за иднината, рече Нешков.

Македонија има само еден спор – единствен проблем е по започнување на преговорите за името. Македонија требаше да стане членка на НАТО во 2008 година, но Грција го блокираше тоа членство, потсети Нешков. Во однос на Северноатлантскиот пакт, Србија дури и не знае што сака, додаде тој.

Убеден сум дека денес ќе биде отворена вратата за решавање на спорот околу името на Македонија, категоричен беше беше Љубчо Нешков. Според него, Република Горна Македонија е најверојатното име, но ниту еден официјален политичар не го изјавил до сега..

Пред официјалниот почеток на самитот Бојко Борисов разговараше со британскиот премиер Тереза ​​Мај. Ќе продолжиме да го градиме она што е постигнато во Софија. Стабилноста и безбедноста на Балканот е особено важно прашање за Велика Британија, изјави Мај пред Борисов.

Бојко Борисов веќе разговараше со премиерот на Полска Матеуш Моравецки за соработката во рамките на Европската унија и поддршката што земји како Бугарија и Полска може да ја дадат за развојот на Западен Балкан.

Моравецки високо ја оцени организацијата на Самитот, кој создаде одлична атмосфера за корисни дебати денес. Во разговорот тој посочи дека благодарение на напорите на Бугарското претседателство е постигнат напредок по отворени теми, а меѓу нив има и такви кои неговата земја ги следи со посебен интерес.

Темата за обезбедувањето на надворешната граница на Европската унија и справувањето со миграциската криза беше главна за време на средбата на премиерот Бојко Борисов со шведскиот колега Стефан Лјовен.

Бугарија покажа дека има политичка волја за решавање на проблемите во областа на миграцијата. Нашите надворешни граници тешко се чуваат, но правиме сé што е најдобро, истакна бугарскиот премиер. Тој истакна дека приливот на мигранти е нула и така Бугарија извршува ангажмани за најдобро чувана граница, без оглед дека не е во Шенген. На средбата беше дадена одлична оценка за билатералните односи и изразена желба за продлабочување на економските врски.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO