Еврокомесарот за проширувањето Јоханес Хан ја повика Албанија да започне да ги апси „големите риби“, ако навистина сака да започне преговори за членство во ЕУ.

Во интервју за германски весник Хан нагласува дека Албанија треба да ги исправи корумпираните службеници пред суд, инаку „ќе биде добро да заборави за ЕУ“.

„За да започнеме преговори за членство, обрнуваме големо внимание на примената на законите, исправањето пред лицето на правдата на реалните случаи на корупција и, се разбира, големите риби де не се поштедени. Без напредок во оваа насока, разговорите можат да бидат прекинати „, вели Хан.

Европскиот комесар исто го задржува скептицизмот кој преовладува во неколку европски држави, во однос на започнувањето на преговори со неколку балкански земји, вклучително и Албанија. Тој ги повика земјите-членки на ЕУ да го натераат Балканот да се обедини во европското семејство.

„И јас го разбирам скептицизам и не велам дека се подготвени да се придружат. Спроведувањето на неопходните реформи за ова може да се постигне за време на процесот на членство „, рече Хан.

Во интервјуто тој вели дека лично лобирал во германскиот Бундестаг следниот месец на Албанија да и биде дадена зелено светло за почетокот на преговорите за земја-членка.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO