Рускиот претседател Владимир Путин претседаваше на состанокот на Евроазиската економска унија, во која се Русија и неколку поранешни советски републики.

Во текот на состанокот во Сочи, тој ја пофали Унијата како динамична група и укажа на нејзините економски достигнувања. Членки на оваа унија се Русија, Белорусија, Казахстан, Ерменија и Киргистан. На Молдавија и е понуден статус на посматрач. Состанокот беше можност за прва средба на Путин со новиот ерменски премиер Никол Пашинјан.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO