Силни магнетни бури се очекуваат во наредните денови. Според рускиот Институт „Лебедев“, најзначајните сончеви ерупции ќе бидат на 17 и 18 мај, кога интензитетот на феноменот ќе достигне 5 на скалата од 10 степени.
Соларните бури можат да бидат опасни за луѓето со несигурно здравје.

Лекарите препорачуваат земање повеќе флуиди, а најчувствителни на таквите феномени не треба да консумираат алкохол и тешка храна.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO