САД и западните земји му испратиле план за решавање на проблемот со Косово на српскиот претседател Александар Вучиќ, соопштува белградскиот весник „Блиц“.

Според изданието „планот бил многу подобар од сите досегашни за Србија, но сеуште е неприфатлив за Вучиќ“.

„САД и западните земји ги претставиле своите принципи, но за нашата земја, тоа не е доволно. Нема да добиеме ниту една општина, здружението на српските општини ќе добие статус, но не е јасно што точно“, вели изворот за „Блиц“.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO