Европските дипломати информираат за оптимизам дека во јуни се очекува договор меѓу Скопје и Атина за спорот околу името, соопштуваат македонските медиуми.

Дипломат близок до Советот на Европа зборувал за подготовките за самитот во Софија, каде што европските лидери очекуваа добри вести од Македонија и од Грција за напредокот на преговорите меѓу нив. „Сè уште нема среќен крај и оваа недела нема да биде, но има добар напредок. Она што е важно е да се има решение за грчко-македонскиот спор во почетокот на јуни, што би можело да биде клучот за позитивната одлука на ЕУ во јуни „.

Во јуни, шефовите на држави и влади на земјите на ЕУ ќе се состанат во Брисел на самитот за проширување на заедницата, на кој ќе се разговара за препораките на Европската комисија од април. Меѓу нив е и препораката да започнат преговори со Македонија.

Се очекува во Софија да има информации за напредокот на преговорите меѓу двете земји.

Според европските дипломати, постигнувањето договор меѓу Македонија и Грција би довело до „позитивно преливање“ на овој дух на разбирање и во другите земји во регионот. Како пример за такво нешто, ЕУ го спомена договорот за пријателство помеѓу Софија и Скопје од минатата година.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO