Партнерот во владејачката во Грција коалиција – „Независни Грци“ на воениот министер Панос Каменос – не отстапуваат од ставот името на Македонија да не го вклучува овој збор.

Тоа е она што портпаролката на партијата Магдалена Пападопулу го изјави во интервју за Радио ФМ.

„Не можеме да прифатиме име што го вклучува терминот Македонија или нејзините деривати. Државата на Скопје ќе треба да прифати еден комплексен договор, што значи промена на уставот, промена на личните карти, едно име за сите употреби. Во секој случај, ние, „Независни Грци“, не можеме да се откажаме од главните прашања и нашите тврдења. За нас јадрото на иредентизмот во соседната држава е во името“, рече Пападопулу.

Во врска со тоа дека евентуалниот договор со Скопје ќе треба да биде изгласан во грчкиот парламент со мнозинство од 180 пратеници, портпаролот на „Независни Грци“ рече дека Презентација од неа партија нема да отстапи од позицијата и велат „не“ за употреба на терминот „Македонија“ или неговите деривати.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO