Во изминатата година компанијата ʺСониʺ забележа печалба од 4,5 милијарди долари.

Нето-приходите на компанијата изнесуваат 490,8 милијарди јени (4,5 милијарди долари) од март минатата година. Растот се должи на зголемувањето на продажбата и добриот девизен курс. „Сони“ изјави дека сите негови деловни сегменти, покрај мобилните телефони, се зголемуваат во продажбата. Добивката од продажба на активи исто така е вклучена во конечниот износ.

Во однос на сегментот за игри, таму се набљудува раст од 18% во продажбата поради зголемената употреба на гејмерскиот софтвер за ʺPlayStation 4ʺ. Повисоките нивоа на приходи исто така се должат на добри девизни курсеви, како и на зголемувањето на трошоците за платено членство кон платформата PlayStation, соопшти компанијата.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO