Иран ја забрани употребата на биткоинот и другите криптовалути во банките и финансиските институции. Одлуката била донесена во декември од страна на владиниот комитет за перење на пари, а сега стапува на сила.

Забраната била неопходна поради тоа што сите криптовалути имаат капацитет да бидат употребени за перење на пари и за финансирање на тероризам.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO