Турскиот премиер Бинали Јилдирим ги повика САД да се зафатат со нивните внатрешни проблеми, наместо да изразуваат сомневања во врска со начинот на кој ќе се одржат претстојните предвремени претседателски и парламентарни избори во Турција.

„Прво, САД треба да се справат со своите внатрешни работи. Досега, тие сé уште не завршиле со скандалите околу нивните претседателски избори. И ако сакаат да видат како се спроведува гласање, нека дојдат во Турција и да видат колку транспарентни се изборите кај нас „, рече тој.

Оваа реакција беше на оценката што ја даде портпаролот на Стејт департментот, кој претходно изрази сомневање дека Анкара би можела да одржи фер избори во вонредна состојба.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган закажа вонредни парламентарни и претседателски избори за 24-ти јуни.

Турскиот парламент усвои решение за продолжување на вонредната состојба во земјата за уште три месеци, што беше воведена по обидот за државен удар во јули 2016 година Опозицијата е незадоволна од фактот дека изборите ќе бидат организирани во вонредни ситуации и ќе бараат нејзино отстранување.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO