Рафаел Надал го разби Доминик Тим набрзина и се пласираше во претпоследната фаза на Мастерсот во Монте Карло, во која неговиот противник ќе биде Григор Димитров. Шпанскиот левучар го порази австриецот си 6-0, 6-2 за само 68 минути. Надал реализираше пет брејка и не дозволи неговиот сервис да биде загрозен ниту еднаш.

Кралот на клејот веќе е во серија од 12 последователни победи на оваа подлога, притоа во нив не загубил ниту еден сет.

Григор Димитров порано го победи Давид Гофен со 6: 4, 7: 6 (7: 5). Бугарскиот прв рекет го победи белгиецот по седми пат во осум натпревари и го постигна најдобриот резултат во Кнежевството. Димитров го освои првиот сет прилично лесно, а во вториот направи подвиг откако губеше со 1: 5. Надал, десеткратен победник во Монте Карло, води со 10-1 во натпреварите со Григор Димитров. Единствената победа бугаринот ја постигна во 2016 година на тврди подлоги во Пекинг. На клеј Гришо освоил само еден сет против Рафа – во 2013 година и тоа во Монте Карло.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO