Григор Димитров одигра силен меч и се наложи над Давид Гофен во два сета 6-4, 7-6 (7-5) во натпревар од 1/4 финалето на Мастерс турнирот во Монте Карло. Бугарскиот прв рекет го победи белгиецот по седми пат во осум натпревари и го постигна својот најдобар резултат во Кнежевството.

Димитров го освои првиот сет прилично лесно, а во вториот постигна подвиг, откако губеше со 1: 5.

Во првиот сет Григор поведе со 5: 3 со брејк во шестиот гем, Гофен успеа да го врати и намали на 5: 4, но Гришо одговори со рибрејк и го доби сетот за 34 минути. Во вториот сет, Гофен како на шега поведе со 4-0 за неколку минути, но Димитров уште еднаш покажа карактер во Монте Карло и при резултат 5-1 за неговиот противник успеа да ги врати и двата брејка. Големата битка изби во 10-тиот гем, која траеше 12 минути. Бугаринот го направи својот петти брејк, а Гофен пропушти три сет топки. Резултатот беше 5-5, по што двајцата тенисери ги освоија своите сервиси, а судбината на сетот беше одлучен во тајбрејк. Григор поведе со 6-4, а потоа ја реализираше втората сет топка и за првпат во кариерата се квалификуваше за полуфиналето во Монте Карло. Неговиот следен противник ќе биде победникот од натпреварот помеѓу лидерот во шемата Рафаел Надал и Доминик Тим. Подоцна денес, Григор и Гефен треба да играат заедно во парови против треторангираните во шемата Оливер Марах и Мате Павиќ.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO