Европската унија има потреба да прими нови земји-членки од Западен Балкан со цел да се избегне ризикот од нова војна во регионот. Ова го изјави претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер во Европскиот парламент.

„Ако не се отвориме за земјите од регионот, што е многу сложен и трагичен, и ако не им дадеме европска перспектива, ризикуваме нова војна слична на онаа што ја видовме во 90-тите години на минатиот век. и затоа треба да се отвориме за нив „, рече Јункер.

ПРОМО ВИДЕО: СМИЛЕВО 2018
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO