Европската унија го поддржува започнувањето на пристапните преговори со Република Македонија и Албанија. Ова го изјави Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, со претставување на плановите за проширување на блокот за прв пат по години.

Могерини рече дека Европската комисија им препорача на земјите-членки „да започнат преговори за присоединување со Република Македонија и Албанија“.

Очекувајте детали.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO