Францускиот претседател Емануел Макрон изјави синоќа дека заедничките воздушни удари на САД, Британија и Франција во Сирија претставувале „одмазда, а не чин на војна“, откако сојузниците добиле доказ дека власта на сирискиот претседател Башар ал Асад користела хемиско оружје против сопствениот народ. Тој додаде дека западните сојузници имале „целосен меѓународен легитимитет за интервенција“ во Сирија, бидејќи нападите биле поврзани со примената на меѓународното хуманитарно право. Макрон наведе дека Западот морал да интервенира без одобрување на ОН поради константната блокада на Русија во Советот за безбедност.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO