Големите фаворити за освојување на трофејот во Лига Европа Арсенал и Атлетико Мадрид ќе се соочат еден против друг во полуфиналето на турнирот. Тоа го определи ждребката која што беше влечена денес во Нион. Ждребката беше извлечена од поранешниот играч на Барселона, Ерик Абидал.

Домаќин во првиот судир ќе биде екипата на Арсенал, кој ќе го пречека својот ривал на 26 април на стадионот „Емирати“ во Лондон. Реваншот е една недела подоцна, на 3 мај на „Ванда Митрополитано“ во Мадрид.

Другиот полуфинален судир во натпреварувањето ќе е меѓу екипите на Олимпик Марсеј и австрискиот Салцбург, при што Французите ќе се домаќини во првата средба.

Финалето на Лигата на Европа е на 16 мај во Лион.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO