Во Даут-пашиниот амам во четврток во 18 часот, свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“ за 2017 година. Годинашен лауреат е романот „Одбројување“ на Фросина Пармаковска, издание на „Или-или“.

Наградата „Роман на годината“ годинава се доделува по 19-ти пат.

Наградата се состои од паричен износ од 150.000 денари, плакета и статуетка. Наградата е поддржана од Министерството за култура како проект од национален интерес, а нејзин генерален покровител е Комерцијална банка АД.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO