Германската канцеларка Ангела Меркел е „шампионка во патувања во странство“ меѓу сите политичари, кои беа на власт од создавањето на Федералната република во крајот на 40-тите години на минатиот век.

За 12 години, Федералната канцеларка Меркел ја напуштила Германија за канцелариска неопходност 419 пати. Таа посетила 79 земји, соопшти Билд. Меркел двапати ја посети Бугарија. Први ја посетила на 11 ноември 2010 година, а по втор пат на 20 јануари 2018 година.

Второто место по бројот на обиколки – 131 за 7 години – зазема Герхард Шредер, кој е канцелар во периодот од 1998 до 2005 година Бронзениот медал е за Хелмут Кол. Канцеларот обединител кој раководи Германија во текот на 16 години од 1982 до 1998 година, оствари само 102 патувања.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO