Космичката компанија Спејс Икс и производителот на електрични автомобили Тесла Моторс ги затворија своите профили во социјалната мрежа на Фејсбук.

Нивниот сопственик, милијардерот Илон Муск, беше повикан од еден од неговите следбеници на Твитер за да ја избрише Фејсбук страницата на Спејс Икс. Во одговор, Муск напиша: „Не знаев дека воопшто имавме страница во Фејсбук“. Во социјалната мрежа создадена од Марк Цукерберг, Спејс Икс и Тесла имаа околу 2,6 милиони следбеници.

Кратко време пред тоа, интернет компанијата Mozilla и банката Commerzbank ги прекинаа своите рекламни кампањи на Фејсбук. Причината: скандалот со лични податоци.

Пред неколку дена, стана јасно дека британската аналитичка компанија Кембриџ Аналитика е обвинета за користење информации од 50-те милиони корисници на Фејсбук за да влијае на изборите во САД во 2016 година.

По неколку дена молчење, основачот на Фејсбук рече дека неговиот концерн допуштил грешка. „Тоа беше голема злоупотреба со довербата, навистина жалам за тоа што се случи“, изјави тој за Си-Ен-Ен.

Супериорните американски политичари официјално го повикаа Цукерберг да се појави пред специјална комисија во Вашингтон и да одговори на критичните прашања што ќе бидат побарани од нејзините членови. Сепак, расправата не може да се одржи пред крајот на Конгресниот одмор на Велигден.

Во исто време, британскиот суд пресуди за претрес на лондонското седиште на Кембриџ Аналитика. Според британските медиуми, 18 вработени во Управата за заштита на податоците учествувале во акцијата што се случи во петокот вечерта. Компанијата е осомничена за нелегално стекнување на податоци од корисниците на Фејсбук кои ги користела за неовластена рекламна кампања меѓу милиони гласачи во САД, и така влијаеле на нивниот избор во корист на Доналд Трамп.

Особено интересен е начинот на кој овој скандал е откриен. Извршниот директор на Кембриџ Аналитика Александар Никс беше сниман со скриена камера објаснувајќи ги начините како да се изврши притисок врз политичари кои учествуваат на избори. Неговата компанија можела да испрати „девојки во куќата на кандидатот“ на пример. Репортер на британскиот ТВ Channel 4 се претстави себеси како потенцијален богат клиент кој сака да им помогне на неколку кандидати да успеат во изборите во Шри Ланка. По емитувањето на извештајот, Александар Никс беше отпуштен.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO