Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон изјави во Брисел дека при труењето на Сергеј Скрипал набљудуваме „класична руска стратегија – обид за сокривање на иглата на вистината во куп сено од лаги и умислено замаглување“.

Според Џонсон руските одрекувања на обвинувањата звучат се поапсурдно: „Прво ни велат дека никогаш не произведувале“ Новичок „, потоа – дека го произведувале, но новите резерви од него се уништени. Потоа велат дека го произведувале и сите резерви биле уништени, но нешто било изнесено во Шведска, Чешка, Словачка, САД, па дури и во Велика Британија „.

Поранешниот офицер од руското ГРУ Сергеј Скрипал доби азил во Велика Британија по размена на осудени за шпионажа разузнавачи меѓу Москва и Вашингтон во 2010.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO