Република Македонија нема друга алтернатива освен членството во НАТО. Ова го изјави професорот Стево Пендаровски, кој е одговорен за интеграцијата на земјата во Северноатлантскиот пакт.

Тој истакна во Тетово дека Република Македонија треба брзо да ги спроведе реформите предвидени со планот 3-6-9. Ова треба да се направи пред следната средба на НАТО.

Проф. Пендаровски рече дека претходната влада на Никола Груевски ја врати земјата назад. „Во 2008 година ги исполнивме сите услови за членство – воено-технички и политички, со исклучок на прашањето за името. Во изминатите години имавме уште три или четири проблеми – недостаток на слободни медиуми, недостаток на независно правосудство, партизираните институции „, рече тој.

Новата влада на премиерот Зоран Заев сака да ги реши сите проблеми и напорно работи за постигнување на оваа цел, рече професорот Пендаровски.

„Без разлика колку е тешко, планот 3-6-9 ќе се реализира. Нашата цел е да го сториме тоа пред следниот самит на НАТО, овде не зборувам за прашањето за името – знаете дека денес има важна средба Димитров-Коѕијас во Виена. Сите други работи може да бидат свршени „, рече професор Пендаровски.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO