Повеќе од очигледно е дека САД уште не јаделе отомански шутови, изјави претседателот и партиски лидер Реџеп Ердоган како одговор на заканата на Вашингтон дека ако Турција ги удри американските трупи во Сирија, ќе добие одмазднички удар.

За време на редовната седница на парламентарната група на владејачката АКП Ердоган реагираше со остри напади кон Белата куќа поради дадените предупредувања за можен судир на сириска територија.

„Ако ја бевме почнале операцијата си во текот на летото, позициите таму требаше да се претворат во тврдини. Ние немаме што повеќе да им зборуваме на оние кои тврдат дека нема закана за нашата земја од Сирија. Најсоодветна реакција е рефлексот на турската армија. Згора на тоа тие / САД / сакаат ние да се им предадеме на терористите. Какво членство во НАТО е ова? Ако ние сме заедно во НАТО, како Турција, така и САД се должни да се усогласат со правилата на Алијансата „, рече Ердоган пред своите во парламентот.

Тој истакна дека НАТО не е само САД, туку и сите останати земји-членки и според внатрешниот закон на Алијансата сите се должни да го следат и да се усогласат со него. Ердоган инсистираше Вашингтон да престане да тврди дека курдските одреди од сирискиот огранок на ПКК не се терористичка организација и да делува како сојузник во НАТО – штом една земја-членка е цел на вооружени напади, сите останати треба да се спротивстават, бидејќи законот на Алијансата го бара тоа.

Претседателот Ердоган коментираше дека Америка се чувствува удобно и ги искористи можностите да влезе во Сирија и кога е потребно, плаќа пари, а на оваа фаза финансиската поддршка за курдските одреди изнесува 550 милиони долари со тенденција да достигне 3 милијарди долари. „Колку исламски терористи од ДАЕШ ликвидиравте? Каде ги предадовте? Нема ниту еден прифатлив доказ за тоа. А ние следиме, идентификуваме и си запишуваме кој со кого е во регионот. Веќе никој нема право да го користи ДАЕШ како изговор заврши театарот со ДАЕШ „, посочи Ердоган. Според него, очигледно е дека никој од оние кои и се закануваат на Турција со одмазднички удар, низ животот е не јадел отомански шутове и многу наскоро ќе сфатат дека не може да пристигнуваат во земјата, кога побараат, да упатат збунувачки пораки и да си одат.

„Се разбира дека ние нема намерно да ги претвориме во цел. Но ќе го уништиме секој терорист, кој е со нив / со САД /. Оттука се обраќам кон американскиот народ да биде чувствителен кон парите кои се трошат од буџетот, а парите за војната во Сирија се од националниот буџет. И штом шапката паднала од главата, се гледа и ќелавата глава, време е за некои работи да се зборува отворено „, рече Ердоган. Тој ги опиша воените дејствија во регионот како најголем вооружен конфликт по Втората светска војна.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO