Притисокот врз нашата граница е сведен на минимум, изјави за БТВ бугарскиот министер за внатрешни работи Валентин Радев. Тој нагласи дека во многу случаи на минувачите намерно им е дозволено да минуваат, за да се пронајде каналот.

„Ние обично ги враќаме, ги гледаме со термовизор, ги повикуваме нашите турски партнери и им ги враќаме“, рече министерот.

Тој додаде дека 8 лица од граничната полиција беа уапсени пред две недели поради нивното учество во каналите.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO