До крајот на март може да станеме свидетели на првите суштествени резултати од разговорите меѓу Македонија и Грција за спорот за името. Тоа го прогнозира за БГНЕС експертот за балкански прашања Спирос Сидерис, основач и директор на Независната балканска новинска агенција.

Претходно денеска неговата агенција ја разпострани веста за претстојната средба меѓу министрите за надворешни работи на Грција и Македонија Никос Коѕијас и Никола Димитров во Софија на 15-16 февруари.

„Отсега натаму разговорите ќе стануваат поинтензивни и ќе се водат на ниво министри за надворешни работи под надзор на премиерите на нашите земји Алексис Ципрас и Зоран Заев. Што е најважно, во моментов Грција и Македонија разговараат без медијатори меѓу себе „, нагласи Сидерис.

Тој веднаш направи објаснение: „Не велам дека меѓународниот посредник Метју Нимиц ќе остане надвор од овие преговори, но сметам дека тој заврши голем дел од својата работа. Неговата задача од сега ќе биде поврзана со тоа да и соопшти на меѓународната заедница дека веќе имаме решение за името „.

Сидерис смета дека е малку веројатно на претстојните разговори Коѕијас-Димитров во Софија да присуствува и Нимиц, како што се појавија информации во некои балкански медиуми. Според него поскоро по средбата на двајцата министри за надворешни работи, кога имаме нови моменти во односите меѓу двете земји, може да очекуваме и нови разговори со учество на Нимиц. Тука значение има и фактот дека тој беше многу скоро во регионот – минатата недела престојуваше по два дена во Атина и во Скопје.

Спирос Сидерис обрнува внимание на неодамнешните изјави на македонскиот премиер Зоран Заев. Овие денови тој направи неколку важни искази: прво, дека прифаќа географска одредница за името на Македонија и дека не треба да се прават промени во Уставот.

„Тоа означува дека Заев не прифаќа име erga omnes. Најважно за грците е во Македонија да прифатат решение за името erga omnes и во внатрешен и на меѓународен план „, изјави Сидерис и додаде:“ Според мене тоа ќе биде еден од клучните прашања кои ќе биде засегнати за време на средбата на Коѕијас и Димитров во Софија „.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO