Премиерот Бојко Борисов го информираше српскиот премиер Ана Барнабиќ за неодамнешните разговори за промовирање на интеграцијата на земјите од Западен Балкан.

Во телефонскиот разговор Борисов посочи дека темата, прикажувана како приоритет на Бугарското претседателство на Советот на ЕУ, била поддржана консензуално од различните групи во Европскиот парламент и од лидерите на Унијата, соопшти владината прес служба.

Општото мислење е дека првата фаза е инфраструктурно поврзување и изградба на трансевропски транспортни коридори.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO