Централната Влада на Шпанија ја отфрли можноста поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пуџдемон повторно да ја води покраинската Влада од Брисел.

Најзначајните каталонски партии, кои се залагаат за независност на покраината во средата постигнаа договор повторно да го изберат Пуџдемон за регионален лидер.

Седницата на новиот каталонски Парламент закажана е на 17 јануари.

Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO